آموزش پرستاري -تروماي سر- مركزآموزشي،پژوهشي ودرماني طالقاني


 

تروما سر head truma

آسیب دیدگی های سر دارای طبقه بندی وسیع و گسترده ای هستند که انواع آسیب دیدگی های سر ،جمجمه یا مغز را شامل می گردند .آسیب دیدگی های تروماتیک شدیدترین و جدی ترین حالت آسیب دیدگی های سر می باشد . علل متداول آسیب دیدگی های تروماتیک مغزی عبارتند از تصادف با وسایل نقلیه موتوری ، خشونت های منجر به ضرب و شتم و سقوط از بلندی . افراد سنین 15 تا 24 سال و مردان جزو گروه های پر خطر در زمینه آسیب دیدگی های مغزی ناشی از وارد آمدن ضربه به شمار می آیند . بهترین شیوه در رابطه با آسیب دیدگی های سر ، پیشگیری از بروز این گونه آسیب هاست .

پاتوفیزیولوژی:

مغز مبتلا به آسیب های تروماتیک دچار تورم و خونریزی و در نتیجه افزایش حجم داخل مغزی می شود .از آنجایی که اتاقک سخت جمجمه اجازه نمی دهد محتویات مغز اتساع یابند بنابراین فشار داخل جمجمه ای افزایش می یابد و این امر سبب کاهش جریان خون مغز می گردد و هیپوکسی ایسکمی مغزی ، هرنی مغز ، آسیب های غیر قابل بازگشت مغزی و مرگ مغزی را باعث می شود .

آسیب دیدگی پوست سر :

آسیب دیدگی پوست سر در واقع جزو دسته ی آسیب دیدگی های خفیف سر ، قرار می گیرد . از آنجا که عروق خونی فراوان سر ، به حد کافی منقبض نمی شوند ، لذا حین آسیب دیدگی ، خونریزی ،شدید خواهد بود . تروما های وارده می توانند سبب ساییدگی ، کوفتگی ، پارگی یا ایجاد هماتوم در زیر لایه های بافتی سر (هماتوم ساب گالئال) گردند . زخم های پوست سر می توانند محلی برای ورود ارگانیسم ها باشند و در نتیجه عفونت های داخل جمجمه ای را ایجاد نمایند . به همین دلیل قبل از بخیه زدن پارگی ها ، موضع کاملا شستشو و ضدعفونی می شود تا از مواد خارجی پاک شده و احتمال بروز عفونت کاهش یابد . هماتوم های ساب گالئال معمولا به خودی خود جذب می شوند و نیازبه درمان خاصی ندارند .

شکستگی جمجمه :

شکستگی سر در واقع ترک خوردن استخوان های متصل به هم جمجمه در اثر تروماهای شدید و پر قدرت است . این ضایعه می تواند با یا بدون آسیب دیدگی بافت مغز صورت پذیرد . شکستگی سر به انواع ساده ، خردشدگی ، فرورونده یا قاعده ای دسته بندی می شود .

تظاهرات بالینی : نشانه ها ، به استثنای آسیب دیدگی های موضعی ، به شدت و وسعت آسیب دیدگی مغز بستگی دارند . وجود درد مداوم و موضعی ، معمولا بروز شکستگی را مطرح می نماید. شکستگی های قاعده سر ، تمایل به طی مسیر عرضی به سمت سینوسهای اطراف بینی در استخوان پیشانی داشته و یا به طرف گوش میانی واقع در استخوان گیجگاهی پیش می روند . به همین دلیل این نوع شکستگی ها اغلب سبب خونریزی از بینی ،حلق یا گوش می شوند و خون ممکن است در زیر ملتحمه چشم نیز مشاهده گردد(راکونی )یک منطقه اکیموز هم در بالای ماستوئید دیده می شود(علامت باتل ). وقتی از گوش (اوتوره ) و بینی ( رینوره ) مایع مغزی نخاعی خارج گردد ، می توان به وجود شکستگی قاعده ی سر مشکوک شد . علامت هاله ای (لکه ای خون که به وسیله ی لکه ی زرد رنگ احاطه شده است)، را نیز در ملافه های تخت بیمار یا در پانسمان سر وی مشاهده نمود که احتمال نشت CSF رامطرح می سازد . خون آلود بودن مایع مغزی نخاعی نشان دهنده ی پارگی یا کوفتگی مغز است .

بررسی و یافته های تشخیصی : بررسی های رادیولوژیکی می توانند وجود شکستگی جمجمه و وسعت آن را مشخص سازند .CT اسکن روشی سریع ، ایمن و دقیق برای نشان دادن ضایعه ، ماهیت ، محل و گستردگی آن است . اگر به تصویر دقیق تری از ویژگی آناتومیک آسیب وارده نیاز بوده و وضعیت بیمار از ثبات کافی جهت انجام مطالعه تشخیص طولانی مدت MRI برخوردار باشد آنگاه از MRI جهت ارزیابی بیماران آسیب دیدگی سر استفاده می نمایند . آنژیوگرافی مغزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . این روش وجود هماتوم های فوق چادرینه ای ،خارج مغزی ، داخل مغزی و همچنین کوفتگی در مغز را تایید می نماید .

رسیدگی پزشکی : شکستگی هایی که در سر فرو نرفته اند عموما نیاز به درمان جراحی ندارند، اما به هر صورت معاینه دقیق بیمار ضروری می باشد . شکستگی های فرو رونده معمولا به عمل جراحی نیاز دارند ، بویژه اگر آلوده بوده یا دچار تغییر شکل شده باشند . بنابراین درمان شامل جراحی، آنتی بیوتیک تراپی و استفاده از فراورده های خونی می باشد. همانطور که گفته شد شکستگی های قاعده جمجمه بسیار مهم هستند ، زیرا معمولا باز شده و منجر به نشت CSF می گردند . گوش خارجی و بینی و حلق باید کاملا تمیز نگاهداشته شوند . معمولا گلوله ی پنبه ای استریلی را در درون گوش وارد کرده یا یک پد پنبه ای استریل را به پایین بینی متصل می نمایند تا مایع ترشح شده را جمع آوری کند . از بیماری که هوشیار است خواسته می شود تا از دمیدن در بینی خودداری نماید. سر حدود 30 درجه بالا نگاهداشته شود تا فشار داخل جمجمه کاهش یافته و نشت مایع به طور خودبخود متوقف گردد.

آسیب دیدگی های مغز : در آسیب دیدگی های تروماتیک مغز نسبت به علائم و نشانه های زیر باید هوشیار بود : تغییر در سطح هوشیاری ، حالت کونفیوز ، ناهنجاری مردمک ها (تغییر در شکل و اندازه و تغییر در واکنش مردمکها به نور )،تغییر در رفلکس اق زدن یا از بین رفتن آن ،عدم وجود رفلکس قرنیه ، آغاز ناگهانی نقایص عصبی ، تغییر در علائم حیاتی (تغییر در الگو تنفس ، افزایش فشار نبض ، کاهش ضربانات قلب ،افزایش یا کاهش دمای بدن )،اختلالات بینایی و شنوایی ،اختلالات حسی، سردرد،حملات تشنجی .

انواع آسیب دیدگی های مغزی :

تکان مغزی یا کانکاشن : تکان مغزی بعد از بروز آسیب دیدگی سر ، در واقع از بین رفتن عملکردهای عصبی به طور موقت و بدون نابودی ساختمان های مغز می باشد . در کانکاشن عموما شاهد دوره ای از عدم هوشیاری خواهیم بود که از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد . آسیب های عصبی می تواند خفیف باشد به طوری که فرد دچار سرگیجه شده یا نقاطی در جلوی چشم وی ظاهر شوند و یاچنان شدید باشد که منجربه از دست دادن کامل هوشیاری برای مدت خاصی گردد . اگر بافت مغزی لوب پیشانی دچار آسیب شود ، رفتارهای نامعقول و عجیب از بیمار سرمیزند، در حالی که درگیر شدن لوب گیجگاهی می تواند سبب فراموشی موقت یا عدم تشخیص موقعیت در فرد گردد . درمان در این بیماران عبارت است از : مشاهده بیمار از نظر وجود سردرد ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، تحریک پذیری و اضطراب . وقوع این نشانه ها پس از آسیب دیدگی مربوطه ، به نام سندرم بعد از کانکاشن معروف است . دادن اطلاعات به بیمار ، تشریح وضعیت و تشویق وی می تواند برخی از مشکلات ایجاد شده توسط این سندرم را کاهش دهد. به خانواده آموزش داده می شود تا علائم و نشانه های زیر را مورد مشاهده قرار دهد و در صورت وقوع آنها به پزشک یا درمانگاه اطلاع داده و یا بیمار را به اورژانس بازگرداند: اشکال در بیدار شدن ،اشکال در صحبت کردن ، حالت کانفیوز،سردرد شدید، استفراغ ، ضعف در یک نیمه از بدن. اما عوارض کانکاشن عبارتند از : سردرد ، خواب آلودگی ، تغییرات رفتاری و شخصیتی ،نقایص مربوط به دقت و تمرکز ،اشکال در حافظه ، و وقفه در عادات کاری .

کوفتگی مغزی یا کانتوژن: نوعی اسیب دیدگی شدید است که در آن بافت مغزی کبود و آزرده شده و احتمال خونریزی های سطحی نیز وجود دارد . بیمار به مدت بیش از چند ثانیه تا چند دقیقه هوشیاری خود را از دست می دهد . علائم و نشانه های بالینی براساس وسعت کوفتگی و میزان ادم مغزی ایجاد شده ، شکل می گیرد : بیمار بی حرکت بر روی زمین می افتد و نبض وی ضعیف ، تنفس سطحی و کم عمق و پوست او سرد و رنگ پریده خواهد شد . اغلب به طور غیر ارادی روده و مثانه نیز تخلیه می شوند. بیمار تلاش می کند تا بیدار شود اما بلافاصله به حالت بیهوشی باز می گردد . فشار خون و درجه حرارت بدن پایین تر از میزان طبیعی بوده و وضعیتی تقریبا مشابه با شوک ایجاد می شود . از جمله عوارض این نوع آسیب دیدگی می توان به سردرد و سرگیجه و تشنج و اختلال عملکرد ذهنی اشاره کرد .

خونریزی داخل جمجمه ای

هماتوم ها که در قوس جمجمه به وجود می آید از جمله جدی ترین آسیب های مغزی محسوب می گردند . هماتوم ها برحسب مکانی که در آن جای گرفته به اپیدورال (بالای سخت شامه) ، زیر سخت شامه ای (ساب دورال) و یا داخل مغزی تقسیم می شود . نشانه های اصلی اغلب با تاخیر بروز می نمایند ، چرا که هماتوم باید به قدری بزرگ شود تا سبب انحراف و تغییر شکل ساختمان های مغز ، همچنین افزایش icp گردد . علایم و نشانه های ایکسمی مغزی که در اثر فشار ایجاد شده توسط هماتوم پدید می آیند بسیار متنوع بوده و به سرعت درگیر شدن مناطق حیاتی ، همچنین منطقه ای که دچار آسیب شده بستگی دارد .

هماتوم اپیدورال: بعد زا آسیب دیدگی ها سر، خون ممکن است در فضای اپیدورال بین جمجمه و سخت شامه جمع شود . این حادثه می تواند در نتیجه ی شکستگی جمجمه به وقوع بپیوندد و منجر به پارگی یا بریدگی شریان مننژی میانی می گردد. معمولا در همان زمان وقوع آسیب دیدگی بیمار به طور زودگذر هوسیاری خود را زا دست می دهد و به دنبال آن دوره ای است که بهبودی آشکاری در وضعیت هوشیاری وی پدید می آید . دوره ی هوشیاری از ویژگی های خاص و کلاسیک هماتوم های اپیدورالی است .این هماتوم معمولا با رو به وخامت گذاشتن وضعیت هوشیاری و علائم مربوط به نقایص عصبی کانونی نظیر ثابت شدن و گشاد شدن یک مردمک یا فلج یکی از اندام های انتهایی مشخص می گردد و حال بیمار بسرعت وخیم می شود . هماتوم اپیدورال به عنوان یک وضعیت فوق العاده اضطراری در نظر گرفته می شود که در عرض چند دقیقه می تواند نقایص عصبی قابل ملاحظه ای به وجود آورده یا حتی سبب ایست تنفسی شود . درمان عبارتست از : ایجاد سوراخ در جمجمه(با استفاده از مته ی مخصوص)جهت پایین آوردن سریع ICP، برداشتن لخته و کنترل ناحیه ی خونریزی.

هماتوم ساب دورال: هماتوم ها ی ساب دورال در واقع تجمع خون بین سخت شامه و مغز سات ، فضایی که به طور طبیعی توسط لایهی نازکی از مایع پر می شود . شایع ترین علت به وجود آورنده ی این ضایعه تروما است . هماتوم های ساب دورال برحسب اندازه ی عروق درگیر شده و میزان خونریزی ،به حاد ، تحت حاد و مزمن تقسیم می شوند .

هماتوم های ساب دورال حاد و تحت حاد : هماتوم های ساب دورال حاد در اثر آسیب دیدگی های وسیع سر که متجر به کوفتگی یا پارگی می گردند به وجود می آیند . نشانه های بالینی طی 48-24 ساعت پدیدار می شوند . علائم و نشانه های ایجاد شده عبارتند از : تغییر در سطح هوشیاری ، علائم مربوط به مردمک ها و همی پارزی . کما ، اقزایش فشار خون ، کاهش ضربانات قلب و کندی تنفس از جمله علائمی هستند که در اثر گسترش سریع توده به وجود می آیندو نیازمند مداخله ی سریع می باشند .

هماتوم های ساب دورال تحت حاد به دنبال بروز کوفتگی و تروماهای وارده به سر که از شدت کمتری برخوردارند، ایجاد می شوند . تظاهرات بالینی معمولا بین 48 ساعت تا 2 هفته پس از بروز حادثه ، پدیدار می شوند . علائم و نشانه ها مشابه علائم و نشانه های هماتوم های ساب دورال حاد می باشد .

هماتوم های ساب دورال مزمن :هماتوم های ساب دورال مزمن می توانند در اثر آسیب دیدگی های خفیف سر به وجود آیند و بیشتر در افراد سالخورده مشاهده می شود . فاصله زمانی میان آسیب دیدگی و شروع نشانه ها ممکن است طولانی باشد (به طور مثال 3 هفته تا چند ماه )خونریزی در هماتوم های ساب دورال مزمن از شدت کمتری برخوردار بوده و اجزای داخل جمجمه ای دچار فشردگی می شوند . خون درون مغز طی 4-2 روز تغییر ماهیت داده و غلیظ تر و تیره تر می گردد . سرانجام لخته ف استخوانی شده یا کلسیفیه می گردد . علائم و نشانه های بالینی عبارتند از سردرد شدیدی که عود می کند ورفع می شود ، تغییر در علائمعصبی کانونی ، تغییرات شخصیتی ، وخامت وضعیت ذهنی و حملات تشنجی کانونی . درمان هماتوم های ساب دورال مزمن شامل ، تخلیه ی لخته از طریق جراحی است .

هماتوم و خونریزی داخل مغزی :

خونریزی داخل مغزی در واقع وارد شدن خون به داخل جسم مغز است که می توند در نتیجه ضربه نافذ ،افزایش فشار خون ، پارگی آنوریسم تومورهای داخل جمجمه ای و اختلالات خونریزی دهنده ایجاد شود . ممکن است شوع عارضه تدریجی بوده و با بروز نقایص عصبی آغاز گردد و با سردرد ادامه یاب . تدابیر درمانی شامل مراقبت های حمایتی ، کنترل ICP و دقت در مصرف مایعات ، الکترولیتها و داروهای ضدفشار خون می باشد .

تدابیر در آسیب دیدگی های مغزی :CT اسکن و MRI از جمله اولین روش های تصویر برداری عصبی تشخیصی می باشند که در ارزیابی ساختمان های مغزی ، مفید واقع می شوند .

آسیب دیدگی گردن برای کسی که دچار آسیب دیدگی سر شده است مسلم فرض می شود . از صحنه حادثه ،بیمار را بر یک تخته قرار می دهند به طوری که سر و گردن در امتداد محور بدن قرار گیرند و در همان حالت نگه داشته می شوند و برای گردن از گردنبند های طبی استفاده می شود . هدف از تمامی درمان های انجام شده سالم نگه داشتن هومئوستاز مغز و جلوگیری از آسیب ثانویه مغز می باشد . آسیب دیدگی های ثانویه مغزی عبارتند از : ادم مغزی ، افت فشار خون و دپرسیون تنفسی که خود موجب هیپوکسی و عدم تعادل الکترولیت ها می گردد .

درمان افزایش فشار داخل جمجمه ای : وقتی در اثر ادم ، نوحی آسیب دیده ی مغز متورم شوند یا خون در درون مغز تجمع یابد ، ICP بالا می رود . بروز این مسئله نیازمند درمان تهاجمی است . در مان از طریق حفظ حجم خون در حد عادی ، مانیتول تراپی ، اکسیژن رسانی در حد کافی ، بال بردن سر تخت ، و تجویز دیورتیک صورت می گیرد .

اقدامات حمایتی : علاوه بر موارد ذکر شده، درمان باید موارد زیر را نیز شامل شود : جلوگیری از تشنج،تهویه کمکی ، حفظ تعدل مایعات و الکترولیت ها ، تغذیه ی کمکی و کنترل درد و اضطراب. برای بیماران کماتوز لوله گذاری صورت می گیرد و برای کنترل و حفاظت از راه تنفسی و اطمینان از اکسیژن رسانی کافی ، تنفس مصنوعی داده می شود .

تدابیر پرستاری :

کنترل سطح هوشیاری از طریق معیار کوما ی گلاسکو . کنترل علائم حیاتی بخصوص فشار خون . کنترل عملکردهای حرکتی . کنترل مردمک ها از نظر واکنش به نور میدریاز یا میوز بودن آنها . حفظ راه هوایی جهت جلوگیری از هیپوونتیلاسیون مغزی و افزایش ICP (بالا بردن سر تخت 30 درجه ،ساکشن موثر،)پایش تعادل مایعات و الکترولیتها ، ایجاد وضعیت تغذیه ای مناسب، حفظ درجه حرارت بدن( لرز سبب افزایش ICP می شود)

عوارض احتمالی آسیب دیدگی های مغزی :

کاهش فشار پرفیوژن مغزی ، ادم و هرنی مغزی ، اختلال در وضعیت ونتیلاسیون و اکسیژن رسانی ، عدم تعادل مایعات و الکترولیتها و مواد غذایی ، حملات تشنجی .

 

آزمایشگاه

آزمایشگاه

داروخانه

داروخانه

درمانگاه

درمانگاه

پذیرش

پذیرش


تصویربرداری

تصویربرداری