آلودگی هوا-مركزآموزشي،پژوهشي ودرماني طالقاني


آلودگي هوا


 

منابع آلودگی هوا در سه دسته اصلی 1- منابع متحرک شامل انواع خودروها 2- منابع ثابت مثل نیروگاهها و صنایع 3- منابع تجاری و خانگی تقسیم‌بندی می‌شوند.
حدود ‪۷۰تا ‪۷۵درصد آلودگی هوای كلان شهرها ناشی از وسایل نقلیه است.

شاخص آلودگي هوا (psi):

عدد شاخص کیفیت هوا را با استفاده از فرمول‌های خاصی بدست می‌آورند اگر این عدد بین ‪۱۵۱تا‪ ۲۰۰پی‌پی‌ام (یک میلی لیتر آلودگی هوا در یک متر مکعب هوا) باشد هوا غیر بهداشتی، صفر تا‪ ۵۰هوا پاک و از ‪۵۱تا ‪۱۰۰متوسط است و اگر این رقم بالای ‪۳۰۰باشد آلودگی هوا خطرناک است و اگر از ‪۴۰۰ تجاوز کند شرایط بحران آلودگی هوا اعلام می‌شود.

آلودگي هوا در زمستان و پديده وارونگي هوا:

در ماههایی از فصل زمستان گاهی شریط جوی خاصی ایجاد می‌شود که در نتیجه آن جریان حرکت و جابجایی هوا بصورت صعودی و به عبارتی از پایین به بالا کاهش می‌یابد.
در این حالت حرکت هوای آلوده به سمت بالا کند می‌شود و حالت پایداری هوا ایجاد می‌شود و این امر باعث می‌شود بر شدت غلظت آلاینده‌های هوا افزوده شود و بصورت رقیق در نیاید.
مقدار هوایی که برای کاهش غلظت هوا و رقیق شدن هوا لازم است کاهش می‌یابد و در ارتفاع ‪۴۰۰تا ‪۵۰۰متری زمین جریانی از هوا مثل یک سقف قرار گرفته است که مانع از جابجایی هوا و رقیق شدن آن می‌شود.
حالت اینورژن یا وارونگی هوا در طول زمستان ممکن است چند بار اتفاق بی‌افتد در شرایط وارونگی هوا دود ناشی از اگزوز اتومبیل‌ها، موتورخانه‌ها و کارخانه‌ها در محدوده هوای شهر باقی می‌ماند این حالت پایدار می‌ماند تا تغییرات جوی همچون باد و یا باران باعث رقیق شدن هوا شود.

آلودگي هوا موجب بروز چه بيماريهايي مي شود؟
آلودگي هوا موجب ناراحتي چشم ها، گلو و شش ها مي شود. سوزش چشم، سرفه و تنگي نفس هنگام آلودگي هوا بسيار بالاست. البته واكنش افراد در برابر آلودگي هوا بسيار متفاوت است. برخي دچار تنگي نفس يا سرفه مي شوند، در حالي كه آلودگي بر سلامتي ديگران ممكن است هيچ تاثيري نگذارد.
از آنجايي كه تمرينات بدني مستلزم تنفس سريع تر و عميق تر است، ممكن است علائم بروز بيماري به هنگام آلودگي هوا افزايش يابد. براي همين افراد مبتلا به ناراحتي هاي قلبي - ريوي مانند بيماري آسم و آمفيزم) ( اتساع مجاري ريه در اثر تراكم هوا)، به آلودگي هوا حساس ترند، در حالي كه ممكن است ديگران چنين نباشند.

آيا آلودگي هوا براي سلامتي مضر و خطرناك است؟
خوشبختانه در اغلب افراد سالم، نشانه هاي بيماري ناشي از هواي آلوده، با بهبود وضعيت هوا برطرف مي شود؛ گرچه گروههاي خاصي از مردم به تاثيرات آلودگي هوا حساس ترند.
تاثيرات آلودگي هوا - حتي به ميزان كم - بر كودكان بيش از بزرگسالان است؛ براي همين بروز بيماريهاي ناشي از آلودگي هوا در كودكان بسيار بيشتر از بزرگسالان است. مي توان به بيماريهايي مانند برونشيت و گوش درد كودكان بويژه در مناطقي كه آلودگي بيشتري دارند، اشاره كرد.
افراد مبتلا به بيماريهاي تنفسي يا قلبي در برابر آلودگي هوا واكنش شديدتري نشان مي دهند، بدين سبب هنگام آلودگي شديد وضعيت آنها بدتر مي شود تا حدي كه بايد فعاليت هاي خود را محدود كنند يا تحت مراقبت هاي پزشكي قرار بگيرند.
تاثيرات آلودگي ( به ميزان كم ) بر افرادي كه به مدت طولاني در معرض آن قرار مي گيرند در حال بررسي و مطالعه است.
آژانس حفاظت از محيط زيست (EPA) در آمريكا كيفيت هوا را كنترل مي كند و وضعيت آن را گزارش مي دهد. به علت تلاش هاي اين آژانس، وضعيت هواي آمريكا در 20 سال گذشته بسيار بهبود يافته است. آژانس حفاظت از محيط زيست با همكاري هيئت هاي كنترل وضعيت هوا، ميزان آلودگي هوا را در بسياري از شهرهاي بزرگ و مناطق روستايي اندازه گيري مي كنند.
روزنامه ها، تلويزيون و ايستگاههاي راديويي اغلب گزارشهايي در مورد كيفيت هوا مي دهند؛ بويژه در مناطقي كه آلودگي هوا يك مشكل بزرگ است. شاخص استاندارد آلودگي (PSI)جدول و مقياسي از چگونگي كيفيت هواست كه به ميزان صفر تا 500 است و در بسياري از گزارشهاي هواشناسي استفاده مي شود. PSI بيشتر از 100، دلالت بر وضعيت هواي ناسالم دارد.

ماسك وسيله دفاعي در برابر آلودگي هوا

استفاده از ماسک یکی از راههای حفاظت از خود در برابر آلودگی هوا است ولی در استفاده از همین ماسک‌ها هم باید نکاتی را رعایت کرد.ماسک‌های کاغذی به لحاظ اینکه آلاینده‌ها را از خود عبور می‌دهند به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند و بهتر است از ماسک‌های فیلتر دار و ماسکی که دهان و بینی را بطور کامل پوشش دهد استفاده شود.
ماسک‌ها باید هر یک و نیم تا دو ساعت تعویض شوند با توجه به وجود میکروبها در سطح آنها چنانچه مرتب تعویض نشوند خود منبعی از آلودگی می‌شوند.چه كارهايي را بايد براي محافظت از سلامتي خود و خانواده تان انجام دهيد؟
در منطقه محل سكونت خود شاخص استاندارد آلودگي هوا را بررسي كنيد. اگر شاخص استاندارد آلودگي (PSI) بيشتر از 100 است، مراقب باشيد. همچنين در برابر بروز علائمي مانند تنگي نفس، سوزش چشم يا سرفه هشيار باشيد.
شما مي توانيد با رعايت نكات زير از خود و خانواده تان در برابر آلودگي هوا مراقبت كنيد:
• هنگام آلودگي شديد هوا در طول روز حتي المقدور سعي كنيد در خانه بمانيد. ميزان بسياري از آلاينده ها در خانه بسيار كمتر از فضاي بيرون است.
• اگر مجبوريد بيرون برويد، كارها و فعاليت هاي بيرون از منزل خود را در ساعتهاي اول صبح يا بعد از غروب آفتاب انجام دهيد.
• فعاليت بيش از حد انجام ندهيد، چون هر چه سريعتر نفس بكشيد، آلودگي بيشتري را داخل ريه هاي خود مي كنيد.
رعايت اين نكات به طور كلي از بروز بيماري در بزرگسالان و كودكان سالم جلوگيري مي كند. اگر محل كار يا زندگي شما نزديك يك منبع آلاينده هواست يا به بيماريهاي قلبي - ريوي مزمن مبتلاييد، با پزشك متخصص خود در مورد ديگر راههاي محافظت از خود در برابر آلودگي هوا مشورت كنيد.

واحد بهداشت محيط مركز آموزشی پژوهشی و درمانی  طالقاني

آزمایشگاه

آزمایشگاه

داروخانه

داروخانه

درمانگاه

درمانگاه

پذیرش

پذیرش


تصویربرداری

تصویربرداری