گردشگری سلامت، معرفی واحد IPD

معرفي واحدIPD

به مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود جهت حفظ، بهبود یا حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیش از 24 ساعت و کمتر از یک سال گردشگری سلامت می‌گویند.

 کشور ما جزو یکی از این کشورهايي است که علاوه بر جاذبه هاي فراوان براي جذب گردشگر، در عین حال، توانایی هاي زیادي نیز در زمینه سلامت بدست آورده است. کیفیت خدمات سلامت ارائه شده در ایران، از بسیاري از کشورهاي منطقه بالاتر است و حتی در بعضی از موارد(همانند پیوند اعضاء، نازایی و.. )در سطح بین المللی، حرف هاي زیادي براي گفتن دارد. از طرفی هزینه هاي خدمات ارائه شده، حتی دربخش غیر دولتی، بسیار پایین تر از کشورهاي اروپایی و حتی قابل رقابت با کشورهاي موفق در صنعت گردشگري سلامت میباشد. تمامی این موارد باعث ایجاد پتانسیل هاي لازم در کشورمان شده است تا به عنوان مقصد درمانی براي بسیاري از بیماران خارجی قرار بگیرد. مطالعاتی که بر روي علل و انگیزه هاي سفر بیماران به دیگر کشورها و انتخاب پزشک معالج و بیمارستان صورت گرفته چهار عامل را داراي بیشترین تاثیر عنوان می کنند.

1.تصور بیمار از کیفیت خدمات: که اقداماتی همچون برند سازي، اخذ گواهینامه هاي بین المللی، توصیه دیگر بیماران و حضور دررسانه ها و شبکه هاي اجتماعی بر آن موثرند.

2. قیمت: که اغلب مهمترین انگیزه براي انجام سفر درمانی است. بیماران بین الملل علاقمند اند که عالی ترین خدمات را با قیمتمناسب دریافت کنند و براي مقایسه می خواهند که قیمت ها بصورت شفاف و شامل همه خدمات به آنها اعلام شود.

3. سهولت دسترسی: که به عواملی نظیر نزدیکی جغرافیایی، آسانی ارتباط با بیمارستان و سرعت پاسخگویی، فراهم بودن امکانات در بیمارستان و پشتیبانی خارج از آن مربوط می شود.

4. جاذبه هاي گردشگري محل: که امنیت و مشابهت فرهنگ و زبان و امکانات گردشگري و رفاهی از مهمترین شاخص هاي آن

بشمار می آیند.

راهکاری که در سایر کشورهای موفق در زمینه گردشگری سلامت اندیشیده شده است، ایجاد و راه اندازی دپارتمان پذیرش بیماران بین الملل (IPD) در بیمارستان است که به عنوان یک راهکار مناسب در سطح بین المللی مورد پذیرش و تایید قرار گرفته است. علاوه بر این اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت از ابتدای سال 93 تمامی مراکز ارائه کننده خدمات درمانی را موظف کرده در صورت پذیرش بیماران خارجی، دپارتمان پذیرش بیماران بین الملل (IPD) را در مرکز درمانی خود ایجاد نمایند.   

بيمارستان طالقاني مشهد اولين بيمارستان دولتي مي باشد كه مجوز پذيرش بيماران خارجي را دريافت كرده است و باتوجه به وجود متخصصان مجرب دراين بيمارستان ضمن اينكه خدمات باكيفيت بالا به بيماران ارائه ميشود هزينه هاي دريافتي نيز نسبت به بيمارستانهاي خصوصي به ميزان قابل توجهي كاهش دارد.
بیمارستان طالقاني یکی از مراکز درمانی کشور است که در حوزه گردشگری سلامت موثر و پرقدرت ظاهر شده است. کیفیت بالا و بی‌نظیرِ خدمات پزشکی ارائه شده در این بیمارستان به همراه قیمت تمام شده‌ی مناسب، دو عامل اساسی در جذب بیماران خارجی بوده است.

 IPD  به منزله پیشخوان ارتباط بیمارستان با بیماران خارجی از اولین تماس تا دریافت درمان و مراجعت به وطن و دریافت مراقبت هاي پس از عمل است.و همچنين واحدي است در بیمارستان که وظیفه آن ایجاد هماهنگی هاي لازم در ارائه کلیه خدمات به بیماران خارجی و بیماران با خدمات ویژه است.هماهنگی با پذیرش جهت بستری بیمار، هماهنگی با پزشک IPD جهت ویزیت اول و تعیین پزشک پذیرش دهنده، هماهنگی با واحد ترخیص جهت برآورد هزینه درمان، هماهنگی با شرکت تسهیلگر، هماهنگی با واحد تکریم جهت چگونگی استقبال از بیمار و همراهیان وی ، هماهنگی با گروه تسهیلگر جهت پیگیری بیماران و نیز ارائه بهتر خدمات غیر پزشکی از جمله وظایف کارشناسانِ واحد IPD است.

کمیته 12 نفره IPD وظیفه سیاستگزاری و تدوین اهداف بیمارستان در زمینه درمان بیماران بین الملل را بر عهده دارد.

مسئول پیگیری کلیه خدمات درمانی مرتبط با بیمار بستری شده از طریق دپارتمان بیماران بین‌الملل به عهده‌ی پزشک IPD است.
بیمارستان طالقاني از طریق تبلیغات به روش‌های مختلف که مهمترین آن تبلیغ بر رویِ نوع و کیفیتِ خدمات ارائه شده در این بیمارستان است نسبت به جذبِ بیمارانی خارجی اقدام می‌کند در این راستا حضور در اتفاقات مهم داخلی و خارجی در زمینه گردشگری سلامت از جمله شرکت در کنگره ها و بسیاری از نمایشگاه هایی که در کشور برگزار می شود؛ در دستور کار واحد IPD   قرار دارد.
علاوه بر بالاترین سطح خدمات درمانی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی ایران، بیماران خارجی را برای داشتن یک دوره نقاهت آرام در ایران تشویق می‌کند.
امیدواریم عملکرد تیم IPD در بیمارستان بنیان گذار ساز و کاری جدید و در خور شأن و منزلت کشور عزیزمان باشد.
جهت ارائه سریعتر و با کیفیت تر خدمات به بیماران پذیرش شده از طریق دپارتمان بیماران بین الملل ارائه خدمات خارج از نوبت‌ معمول نیز صورت می‌گیرد.

آزمایشگاه

آزمایشگاه

داروخانه

داروخانه

درمانگاه

درمانگاه

پذیرش

پذیرش


تصویربرداری

تصویربرداری